Philip Zimbardo- A Lucifer-hatás

2017.06.11

"Elég egy romlott alma a hordóban és megromlik az összes többi"- tartja a közismert közmondás, de mi van akkor, ha a hordó rossz és miatta romlanak meg az almák? A Lucifer-hatás, erre a kérdésre próbál választ adni.

Philip Zimbardo, amerikai pszichológus, magát szociálpszichológusnak vallja. Hírtelen népszerűségét a híressé vállt Stanfordi Börtönkísérletnek köszönheti, melynek vezető kutatója volt. Ennek a kísérletnek az összefoglalásaképpen született meg ez a könyv. 

A börtönkísérlet 1971-ben zajlódott, azonban a könyv megírására csak 2007-ben került sor, a szerző ezt avval magyarázza, hogy csak ekkor volt képes arra, hogy papírra vesse mindazt ami ott történt. Azonban ennek az időbeli eltérésnek köszönhetően jobban kimeríti a témát, párhuzamot von a kísérlet és a való világ történései között, valamint az ott végbemenő jelenségekre megfelelő magyarázattal szolgál.

Bárki, akit valaha is foglalkoztatott a kérdés, hogy miképpen képesek az emberek a gonosztettek végrehajtására, annak el kell olvasnia ezt a könyvet. Teljesen új nézőpontot kínál, nem az emberekben keresi azt a valamit, ami katalizátorként kiváltja belőle a gonoszságot, hanem a körülményekben, a helyzetben. A Stanford-i Börtönkísérlet szinte minden pszichológia iránt érdeklődőnek ismerős, néhány egyetemista részt vesz egy kísérletben, páran közülük a börtönőr szerepét veszik fel, páran pedig a rab szerepét, a tervek szerint két hétig tart az egész szimulált börtönhelyzet, azonban a tervezett időtartam fele sem jár le amikor leállnak, ugyanis, a börtönőrök kegyetlenkedése már elviselhetetlen volt.        A részletekről azonban igen kevesen tudnak. Miként de-individualizálódtak a rabok, hogyan zajlott egy "átlagos" nap a szimulált börtönben, a kísérlet második napján már börtönlázadás tört ki, ideg-összeroppanás miatt egy rabot szabadon kellett engedni pedig a kísérlet szinte el sem kezdődött, hogyan kínozták a börtönőrök a rabokat fizikai erőszak alkalmazása nélkül, arról nem is beszélve, hogy alig pár nap alatt a rabok elfelejtették, hogy szabad akaratukból bármikor kiszállhatnak a kísérletből.

Minden változás pár nap alatt ment végbe, büntetetlen előéletű egyetemisták olyan dolgokat vittek véghez amiken normális körülmények között még ők maguk is elborzadtak volna. Az egyik jelentős, nem várt változás az maga a börtönigazgató szerepét játszó, Philip Zimbardoval esett meg, aki ugyanis kísérletvezetői szerepéből kiesve egyre inkább kezdett szimulált börtönének igazgatójaként viselkedni. A kíméletlen körülményekre egy látogatást tevő koleganője hívta fel a figyelmét, és ennek kijózanító hatására állította le a kísérletet, másképp, saját bevallása szerint még folytatta volna.

Maga a kísérlet bemutatása a könyv felét emészti fel, a másik felében megtudhatjuk milyen magyarázatokkal szolgál a tudomány a kísérlet alatti jelenségekre, illetve hogyan tudjuk kivédeni a körülmények ilyen gonoszátevő hatásait és miként ünnepelhetjük a mindenkiben ott lapuló hétköznpi hőst.

Készítette:

Maluczán András-Róbert

Kolozsvári Magyar Pszichológia Hallgatók Egyesülete / Minden jog fenntartva
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el